Tur: İstanbul’dan Sapanca Gezisi
Sapanca’da Görülecek Yerler

Marmara Bölgesi’nin kuzey doğusunda yer almaktadır. Şehrin merkezine olan mesafe 17 km’dir. Kuzeyde Sapanca gölü ve Serdivan höyüğü, doğuda Arifiye höyüğü, güneyde Geyve höyüğü, güneyde ise Pamukova höyüğü. Coğrafi olarak, güneydeki Samanlı Dağları ve Sapanca Gölü arasında yer almaktadır.

Sapanca, Türkiye
Lake Sapanca is a fresh water lake in Turkey. Lake and nature.

Bilinen yazılı belgelere göre, Frigler MÖ 1200 yılında bölgeye gelmişler ve bir yerleşim yeri olarak adlandırılan Sapanca kenti, Bitinya Krallığı tarafından 378 yılında kurulmuştur. Siphonensis Lacus adı ilk kez 391 yıllarında bir Laz kaynağında kullanılmıştır. Doğu Roma İmparatorluğu döneminde Buanes Sofhan ve Sofhange olarak adlandırılmıştır.

Anadolu Selçuklularının Sapanca ve çevresine 1075 yılında gelişiyle bölge, Ayan ve Ayanköy olarak bilinmeye başlamıştır. Haçlı Seferleri’nden sonra bölge bir kez daha Bizanslılar’daydı. 1640 yılında Erzurum’a giderken kasabayı geçen Evliya Çelebi, il hakkında aşağıdaki bilgileri veriyor.

“Bir zamanlar Sabancı Hoca adında bir köy vardı, çünkü yaşlı adam ve ormanlar ve tezgahlar temizlendi ve pavyon koşuyordu.” Daha sonra, zaman geçtikçe köy bir şehir oldu ve Kanuni Sultan Süleyman zamanında bir şehir oldu.

AŞAĞI KAYDIR

Maşukiye

Şehrin ilinde Sakarya ile sınırlanmış olması ve Sapanca gölünün eteklerinde ve Kartepe zirvesinin eteklerinde olması nedeniyle, tüm mevsimler güzellik içinde yaşamaktadır. Gölde bir şelale ve Eski Seka Kampı’nın bulunduğu bölgede bir tesis var. İzmit’in güney doğusundadır. Yüksekliği 1606 m’dir. Çam, kayın, ıhlamur ağaçları ve rengarenk çiçeklerle çevrili yoldan Kuzu Yaylası’na gelince, temiz hava, panoramik manzara ve vahşi doğanın birbiriyle karıştığı görülür.

Kış sporlarının yapıldığı diğer turistik alanlardan deniz manzarasına sahip az sayıdaki dağlardan biri olduğu için, kendine özgü bir güzelliğe sahip olan Kartepe, yaz ve kış aylarında kullanılabilen özel bir özelliğe sahiptir. Kartepe ormanları ve Kuzu Yaylası, günlük turizmde hizmet vermekte ve gelişlerin tüm ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Günümüzde ilkbahar ve yaz aylarında ziyaret etmek daha uygun olan Kartepe, otel ve kayak pistleri ile kış sporları için ideal bir merkez haline gelmiştir. İstanbul’a 120 Km, İzmit’e 37 Km ve Maşukiye’ye 17 Km olan Kartepe, dağ yolu her zaman açıktır ve her türlü ihtiyaç kolaylıkla karşılanabilir.

 

Çoban Mustafa Paşa Külliyesi

Yavuz Sultan Selim ve Kanuni Sultan Süleyman Mustafa Paşa. 16. Yüzyıl Mimar Sinan ve Mimar Acem Ali tarafından bir dizi kompleks olarak inşa edildi. Cami, han, tabhane, paşa odaları, imaret, medrese, kütüphane, hamam ve bir bina meydandan su topluluğudur.

 

Ballıkayalar Tabiat Parkı

Lokasyon: Ballikayalar Tabiat Parkı, Kocaeli’nin Gebze ilçesine bağlı Tavşanlı köyü yakınlarındadır. Ballikayalar Tabiat Parkı 40m ile 1.5 km arasında dar ve derin bir geçit olup, yamaçlarda çok sayıda küçük şelaleler, göller ve menzil kompleksi vardır. Kuş nüfusu, serçe şahin, beyaz karga, Mısır akbabası, güvercin, ibibik, gök gürültüsü ve bülbülden oluşur ve bölgede yaşayan hayvanlar çakal, tilki, domuz ve köstebek içerir.

 

Eskihisar Kalesi

Kocaeli-Gebze sınırları içerisinde bulunan Eskihisar Kalesi, bölgenin tarihi kalıntılarından biridir. Bizans dönemine kalmış ve Eskihisar balıkçı köyünde yer almaktadır. İstanbul’un fethinden sonra Sultan Mehmed Fetih, askerlerini köyün torunlarının yaşadığı köyde topladı.

 

Kartepe Kayak Merkezi

Türkiye’nin en iyi kayak merkezlerinden biri. Ayrıca VIP Mercedes Van arabalarımızla ulaşım için de uygun olan kayak merkezine gidebilirsiniz. Sürücülerimiz her zaman size öncü rehberlik sağlar. Tırmanma ve iniş sırasında muazzam manzara size eşlik edecek. 20-30 kilometre coğrafya ile dört mevsime nasıl şahit olacağınızı en iyi şekilde hissedebilirsiniz. İstanbul’dan hareket ederseniz, aynı gün gidiş dönüş ve büyük kar bayramını yaşayabilirsiniz.

 

Sarısu – Kerpe

Bu harika bir doğa. Bu doğal bir havuz. İnce kaya oluşumları.

 

Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Tarihi İstasyon Binaları Kompleksi, Onarım Atölyesi, Su Deposu, Konut Binası ve İki Tekel Depoları birleştirilerek 1873-1910 yıllarında inşa edilen Sergi Salonu’ndan oluşmaktadır. Mimar Alman Otto Ritter. 2007 yılından beri Roma, Bizans ve Osmanlı Dönemi eserlerini sergileyen bir müze olarak hizmet vermektedir.

 

İzmit Saat Kulesi

İzmit, Kemalpaşa ilçesinde, Kasr-ı Hümayun (Saray Müzesi) ile Atatürk Heykeli arasında yer alır. Şehrin karakteristik saat kulesi, II. Sultan’ın 25. yıldönümü dolayısıyla 1902 yılında Neo-Klasik tarzda İzmit Mutasarrıfı Musa Kazım Bey’dir. Tavşandan getirilen traverten taşlarından yapılmıştır.

 

Sapanca Gölü

Marmara Bölgesi’nin doğu kesiminde Adapazarı Ovasını İzm Körfezi’ne bağlayan uzun bir çukurun doğu yarısında yer alan bir tatlısu gölü bulunmaktadır.

Göl adını güney sahilinde kurulmuş olan vilayetten alır. Eski Türk kaynaklarında Ayan Gölü olarak anılmaktadır. Özellikle güneydeki dağlardan inen dağlarla beslenen göl, fazla su, doğudan Çark sularından Sakarya nehrine deşarj edilmektedir. Göl besleyen akarsular Karaçay, Kuruçay, Kurtköy, Mahmudiye, İstanbul, Karadere ve Kaymakçı Dereler’dir. Kuzey ve güneyde uzanan dağların eteklerinde keklik, tavşan ve tavşan avı vardır. Yerde her türlü temiz su avcılığı var.

 

Maden Deresi

Karasu-Kocaeli’den içeri girdiğinizde Çam Dağları’ndan gelen Maden Çayı’na ulaşabilirsiniz. Yeşil bir çevrede dolaşmak, denizin sesini dinlemek ve güzel bir kır evi inşa etmek için ideal bir yerdir.

 

Acarlar Longozu

Harika güzellik, ruhunuzun huzur içinde dinlenebileceği, nilüferlerin, kuş cıvıltılarının, ördekler ve kurbağaların sesleriyle başınızı dinleyebileceğiniz harika bir yerdir. Self-catering, urnal çay servisi de günlük geziniz için görülmeye değer.

 

Gevye Boğazı

Geyve Boğazı, Marmara’dan Ege ve Akdeniz’e geçiş yapan kapılardan biridir. Sakarya il sınırlarında, doğal güzellikler ve doğa varlıklarında ve yolcularda en az bir mola vermek için en önemli duraklardan biridir. Geyve Boğazı’nda çok sayıda dinlenme tesisi ve restoran bulunmaktadır.

 

Orman Park

İzmit İlçesi sınırları içerisinde Kocaeli Umuttepe Kampüsü’ne yakın konumdadır. Piknik alanları, yürüyüş parkurları, spor alanları ve izleme kulesi vardır.

 

Soğucak Yaylası

900 dönüm araziye sahip Soğucak Yaylası, 1.100 m. Sapanca’ya 17 km. Uzakta. Sapanca-Muradiye Köyü’nün yönünden, Erdemli Köyü’ne varmadan önce sağa doğru takip eden 35 dakikalık bir yolculukla Yaylılar’a ulaşabilirsiniz. En yoğun dönem, Temmuz ayının ikinci haftası olan yayla festivallerinin zamanıdır. Yerel halktan ve çevreden vatandaşların katılımıyla tam bir peri masalıyla gerçekleşen “Soğucak Yaylası Festivalleri” bir gün sürüyor, ancak plato bir hafta boyunca şenlikleri doldurmaya başlıyor. Yayla festivalleri kapsamında bisiklet ve at yarışları, güreş güreş müsabakaları, folklor gösterileri ve sanatçıların katılımıyla halk konserleri düzenlenmektedir.

 

Taraklı

İldeki batıda Geyve, kuzeyde Karapürçek, kuzeyde Akyazı, doğuda ise Bolu. Şehir merkezine uzaklık 68 km. 1926-1928 yılları arasında bir mahalle haline gelen Taraklı, 1954 yılında bir belediye örgütü olarak kurulmuş ve 1987 yılına kadar Geyve İlçesine bağlı bir şehir olarak kalmıştır. 27 Haziran 1987’de ilçe teşkilatına dönüştürülmüştür. Şehir merkezine uzaklık 68 Km.

 

Sopeli Doğal Yaşam Köyü

Cennet köşesi, Sopeli Doğal Yaşam Köyü, şelaleleri, restoranları ve hediyeleri ve bal dükkanları ile bölgedeki güzel yürüyüşleriyle kafeleriyle harika bir doğa.

 

Web sayfamızı ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Günübirlik turlarımız hakkında ayrıntılı bilgi almak için bizlere +90(212) 294 30 33 numaralı telefondan arayabilir veya
sorularınız ve fiyat bilgisi için info@evindartourism.com.tr adresinden bize e-mail gönderebilirsiniz.

Pardon, yardımcı olabilir miyiz?

Aşağıda ki formu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz..