Bolu/Abant Turu
Gezilecek Yerler

Bolu ili, Türkiye’nin kuzeybatı bölgesinde yer alan ülkenin en büyüleyici bölgelerinden biridir. Bolu, Ankara ile İstanbul arasında yer almakta ve 7000 km²’nin üzerinde geniş bir alanı kapsamaktadır. Bolu’nun çevresi geniş orman ve dağlara sahiptir; Yemyeşil yoğun ormanlar, fauna/flora ve kaplıcalar için bilinen en meşhur bölgelerindendir.

Bolu’nun ne zaman kurulduğunu teyit eden kesin bir tarih yoktur, ancak Bolu’nun en az 100.000 yıl öncesine dayanan bazı arkeolojik bulgular vardır ve bölgenin bu noktada yaşadığını gösteren öneriler de vardır.

Bolu, Türkiye’de Görülecek ve Gezilecek Yerler
Bolu, Abant ve Gölcük civarında günübirlik turunuz ve doğanın verdiği huzurun tadını çıkarın.

Bugün Bolu artık büyük bir şehir olarak değil, yoğun bir pazar şehri olarak da biliniyor. Uzun bir alışveriş caddesi ile birlikte çok sayıda etkileyici orman ve dağa sahiptir.

Fındık, Bolu’da bolca yetişir ve yöresel tatlı spesiyalitelerinden birini oluşturur. Alan aynı zamanda ot kokusunu kapsayan eau-de-kolonya üretimi için iyi bilinmektedir. Bu bölgenin yöre halkının en sevdiği özellik, şehirde bulunan çeşmelerde serbestçe akan yumuşak kaynak suyu. Pazartesi günü, çevre köylerden insanların çoğunluğunun haftalık alışveriş yapmak için şehre seyahat ettiği Pazar alışverişi günüdür.

AŞAĞI KAYDIR

Abant Gölü

Bolu’nun sunduğu en güzel güzelliklerden biri de Abant Gölü’dür. Abant Gölü, ilin güneybatısına yaklaşık 20 kilometre mesafede, 1500 metre yükseklikte yer almaktadır. Göl gerçekten muhteşem ve onu süsleyen nilüferlerin bolluğuna sahip, yemyeşil bir ormanla çevrilidir. Kış aylarında göl donar ve buz pateni için popüler bir yer haline gelir. Ayrıca alışveriş yapmak için dizi kaliteli mağazalar yer alıyor.

 

Yedigöller Milli Parkı

Yedigöller (Seven Lakes) Milli Parkı, Bolu’da bulunabilecek harikalardan bir diğeridir. Muhteşem doğası karşısında kelimelerin kifayetsiz kaldığı bir çekiciliğe sahiptir. Bolu’nun merkezinin kuzeyinden yaklaşık 40-45 kilometre uzaklıktadır. Piknik yapmak ya da büyüleyici yeşil ormanında yürüyüş yapmak için mükemmeldir. Fotoğraf çekimi yapmak isteyenler için biçilmiş kaftandır.

 

Sinekli Yaylası

Abant gölüne çok yakın sevimli ve ulaşımı kolay bir yayladır. Eğer turunuz içinde Bolu/Abant’a gitmek varsa bu yakın yaylaya uğramadan geçmeyin. Özellikle bahar aylarında yemyeşil doğası ile iç içe vakit geçirmenin keyfini çıkarabilirsiniz.

 

Akşemseddin Türbesi

Bolu İli, Göynük İlçesi, Cuma Mahallesi, 44 ada, 3 parselde, Gazi Süleyman Paşa Camii’nin avlusunda yer almaktadır. Fatih Sultan Mehmet’in hocası, İstanbul’un manevi Fatihi ve büyük ilim adamı Akşemseddin, 1459 tarihinde vefat ettikten sonra H. 864 / M. 1464 yılında türbesi inşa edilmiştir. Kesme taştan yapılmış türbe, altıgen planlı ve kubbe ile örtülüdür. Beden duvarlarının her kenarında sivri kemerli niş içinde dikdörtgen pencereler yer almaktadır. 2. sıra pencereleri sivri kemerli ve alçı şebekelidir. Türbenin kuzeydoğu köşesinde sivri kemerli niş içerisinde, alınlığında inşa kitabesi bulunan giriş kapısı yer almaktadır. Türbe içersinde Akşemseddin ve oğullarının sandukaları bulunmaktadır. Kaynak: Bolu Kültür ve Turizm Rehberi, 2010, Bolu Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Bolu

 

Kartalkaya Kayak Merkezi

Kartalkaya, Köroğlu Dağları’nda yer alır ve kayak yapmak isteyenler için mükemmel bir tesistir. Kartalkaya’da sporun coşkusu, başka yerlerde bulunması zor olan bir huzur ile bütünleşmiş bir merkezdir. Şehir merkezinin güneydoğusundan sadece 37-38 kilometre uzaklıktadır. Aladağ çayırları da bu dağların üzerinde yer alıyor. Burası bir başka çekici turistik yerlerden biridir.

 

Sülüklü Göl

Sünnet gölüne yakın, Bolu sınırları içersinde, Mudurnu, Göynük’e, Abant ve Sarot tatil köyüne yakın günü birlik gezi ve balık tutmaya elverişli küçük bir doğa harikası. Gezi sonrası dönüşte mütevazi alabalık tesisleri mevcut. Gölün etrafı çok sessiz ve ormanların arasında kalmış saklı bir bahçe tadında huzur bulabileceğiniz nadir mekanlardandır. Yarı yabanı yolculuk ortamı adeta bir safari gezisine götürüyor.

 

Zafer Kulesi

Göynük’ün simgelerinden biri olan Zafer Kulesi ilçeye hakim bir tepeye 1923 tarihinde Cumhuriyet döneminin ilk Kaymakamı Hurşit Bey tarafından yapılmıştır. Altıgen taş temel üzerine, 3 katlı ahşap yalı baskı mimarisiyle yapılan Zafer Kulesi, Kurtuluş Savaşı’nın başarılarını ebedileştirmek için anıtsal eser olarak yapılmıştır.

 

Web sayfamızı ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Günübirlik turlarımız hakkında ayrıntılı bilgi almak için bizlere +90(212) 294 30 33 numaralı telefondan arayabilir veya
sorularınız ve fiyat bilgisi için info@evindartourism.com.tr adresinden bize e-mail gönderebilirsiniz.

Pardon, yardımcı olabilir miyiz?

Aşağıda ki formu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz..